אילו סוגי התקנים תוך רחמיים קיימים?

 
התקן תוך רחמי, הוא אביזר רפואי המוחדר לחלל הרחם ומשמש בעיקרו כאמצעי למניעת הריון. ההתקן, מוחדר לתקופה שבין שלוש לחמש שנים באופן פשוט על ידי רופא הנשים. למי מיועד השימוש בהתקן תוך רחמי ואילו סוגי התקנים תוך רחמיים קיימים?

 

השימוש בהתקן התוך רחמי

 
התקנים תוך רחמיים, נחשבים היום על ידי רבים, לאמצעי המניעה היעיל ביותר. משך שנים רבות השתמשו בהתקן רק נשים שהרו וילדו בעבר. בשנת 2014 איגוד רופאי הילדים האמריקאי הכריז על ההתקן התוך רחמי כאמצעי המניעה המומלץ ביותר בנערות צעירות שלא הרו וילדו בעבר. האיגוד אף המליץ על שימוש בהתקן במקום גלולות למניעת הריון.
 

סוגי התקנים תוך רחמיים למניעת הריון

 
  • התקנים תוך רחמיים ללא הורמונים: התקנים העשויים בד"כ ממסגרת מפלסטיק (ברובם בצורת האות T באנגלית) ועליה סליל או שרוול נחושת, הם התקנים ללא ההורמונים. אופן הפעולה הבסיסי שלהם הוא שחרור יוני נחושת לחלל הרחם. יוני הנחושת מדכאים את תנועת הזרע ומורידים את הסיכוי להפריית הביצית. כמו כך, השפעת יוני הנחושת על רירית הרחם מונעת קליטה של הריון גם אם הביצית הופרתה.

  • התקנים תוך רחמיים המכילים הורמונים: התקנים אלו גם כן בנויים ממסגרת פלסטית בצורת T ועליה מורכב מיכל קטנטן המפריש את הורמון הפרוגסטרון ברחם. תפקיד ההורמון הוא לדכא את צמיחת הרירית הרחם וע"י כך למנוע קליטת הריון. כ"כ השפעת ההורמון על צואר הרחם גורמת לקושי ועיכוב של כניסת זרע – ושוב ירידה בסיכוי להפריה. התקנים אלו מיועדים בעקר לנשים שסובלות מדימומים קשים בוסת, ומנגנון הפעולה שלהם אינו דומה למנגנון הפעולה של גלולות, למרות השימוש בהורמון.
 

קבלו החלטה רק לאחר היוועצות עם רופא

 
לפני שאתן מקבלות החלטה, מומלץ להיוועץ עם רופא באשר לסוגי ההתקנים התוך רחמיים הקיימים, ואיזה הוא הסוג המתאים ביותר בשבילכן.

דר. אילן ברעם, רופא נשים ומומחה בינלאומי בהתקנים תוך רחמיים, הנו הממציא של ההתקן התוך רחמי הכדורי, הנקרא בישראל "בלרין" ובשמו הלועזי IUB . ברעם הנו בעל ניסיון מצטבר של אלפי התקנים רחמיים מכל הסוגים.


 
לכל שאלה או יעוץ התקשרי עכשיו
058-7751212