ד"ר ברעם אילן
 
 
 
 
 
5
7 חוות דעת
 
 
 
 
 
phone number
 
 
 
 
התקשרו עכשיו
 
072-2597778
 
זהו מספר מקשר
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

התקן למניעת הריון

 
אם בעבר התנזרות מיחסי מין הייתה אמצעי המניעה הנפוץ ביותר, במאה ה-20 כבר הבינו, בסיוע ההתפתחות המדעית, כיצד עובד המחזור החודשי של האישה וכיצד ניתן למנוע הריון במגוון דרכים. השיטות הנפוצות למניעת הריון הן הקונדום, הגלולות וההתקן למניעת הריון, כאשר יעילות ההתקן הינה הגבוהה מבין השלוש עם 99.5% יעילות, לעומת 95% עם קונדום ו-98% עם גלולות. למרות המידע הרב שיש בנושא יעילות ההתקן למניעת הריון, קיימת עדיין אי ודאות מסוימת בקרב חלק גדול מהאוכלוסייה לגבי אופן השימוש בו, צורתו ובטיחותו.
 

התקן למניעת הריון – קווים לדמותו

 
אמצעי המניעה הפועל בצורת החדרה לרחם ומהווה "חסם" לזרע מפני הגעה לרחם הומצא עוד במדבר סהרה לפני אלפי שנים על ידי חבורת נוודים שנהגו להחדיר אבנים לרחם של הנאקות על מנת שאלה לא יכנסו להריון. גם ההתקן למניעת הריון מוחדר לתוך הרחם ובכך מונע את הגעת הזרע אל הביצית. לרוב ההתקנים גוף פלסטי בצורות שונות , ברובם בעלי צורת האות T. ההתקן מונח ברחם האשה ולא ניתן לחוש בו בעת קיום יחסי מין. חוט הקשור אל קצה ההתקן מושאר על צוואר הרחם בתוך הנרתיק ומשמש להוצאתו בקלות בעת שהאישה מבקשת. ההתקנים שקיימים בשוק נחלקים לשניים: התקן תוך רחמי עשוי נחושת והתקן תוך רחמי הורמונלי.
 

התקן תוך רחמי עשוי נחושת

 
בניגוד לשמו המבהיל, ההתקן עצמו לא עשוי מנחושת אלא רק מצופה בנחושת, כאשר מסגרת ההתקן עשויה פלסטיק. מנגנון הפעולה של ההתקנים הללו פועל ע"י שחרור של יוני נחושת אל חלל הרחם. ליוני הנחושת יש יכולת לפעול על תאי הזרע ולעכב את תנועתם ובכך למנוע מהם להגיע אל הביצית ולהפרותה. מן הצד השני, הנחושת גורמת גם להאטה של תנועת הביציות, דבר שכשלעצמו מקשה על תהליך ההפריה. עיקר תופעות הלוואי של ההתקן למניעת הריון הנושא נחושת קשור לדימום חזק יותר וליתר כאבים בזמן הוסת. להתקנים אלו אין כל תופעת לואי הורמונלית שכן הם אינם מפרישים הורמונים כלל. ההתקן מותר לשימוש ע"י נשים מניקות ואינו משפיע על ייצור החלב, וכן מותר גם בנשים שאסור להן להשתמש באמצעי מניעה הורמונליים
   

  בכל הקשור לגופך, מומלץ לפנות אל רופא מומחה בתחומו

   
  ד"ר אילן ברעם הוא רופא נשים בעל ניסיון של שנים. ממציא התקן "כדור פניני נחושת" הנקרא IUB, או בשמו בישראל, "בלרין". התקן זה הוא נטול הורמונים וצורתו כדורית. יתרונו של התקן זה לעומת התקני נחושת אחרים הוא בהיותו נעדר קצוות חדים וכן רכותו. ההתקן הכדורי מתאים עצמו באופן מושלם לחלל הרחם וכך אינו קשור ביותר כאבים או דימומים – כפי שמיוחס להתקני הנחושת האחרים. הבלרין מוחדר לרחם באמצעות צינורית החדרה שקוטרה הוא הקטן בעולם, מה שמקל על החדרת ההתקן. הסיכוי לפליטת ההתקן הוא נמוך ביותר בשל קוטרו הגדול מקוטר צוואר הרחם.

   

  ד"ר אילן ברעם , ממציא ה IUB, מתמחה בהתקנים תוך רחמיים למניעת הריון.
  לקביעת תור לייעוץ ולהתקן חייגי 072-2597778