התקן תוך רחמי - יתרונות וחסרונות

 
בשנים האחרונות התקנים תוך רחמיים הופכים לאפשרות אטרקטיבית עבור נשים רבות. מהם היתרונות והחסרונות של התקן תוך רחמי ובכלל – אילו סוגים קיימים?

 

התקן הורמונלי (מירנה)

זהו התקן תוך רחמי הורמונלי המוכר גם בשם מירנה. התקן זה מורכב משני מרכיבים עיקריים והם גוף פלסטיק וכן מכל קטן ובו הורמון הפרוגסטרון. ההתקן מפריש מדי יום ביומו את ההורמון אל הגוף, והליך זה מייצר שכבה צמיגית בצוואר הרחם המונעת מהזרעונים להיכנס אליו.
יתרונות וחסרונות – ההתקן מפריש כמות מזערית של הורמון ולכן לא משנה את מאזן ההורמונים הטבעי של הגוף. כמו כן, ההתקן מוביל להפחתת הדימום וכאבי הווסת ב – 90% מהמקרים. הוא מתאים לנשים בכל שלבי החיים וחסרונו טמון במחירו, היקר יותר מהתקן נחושת.

התקן נחושת

התקן תוך רחמי עשוי נחושת בנוי גם הוא משני מרכיבים מרכזיים והם גוף פלסטיק אשר עליו מלופף סליל נחושת. הנחושת מאטה את תנועת הזרעונים, מונעת את יכולות ההפריה שלהם ולמעשה גורמת למותם של תאי הזרע טרם הגעתם לביצית.
יתרונות וחסרונות - התקן הנחושת בטוח ב- 99%, הוא מתאים לטווח של עד 5 שנים ומייתר את הצורך בנטילת גלולות או בהתעסקות מיותרת אחרת. עם זאת, להתקן זה יש גם חסרונות, בעיקר לנשים אשר סובלות מדימום רב בעת המחזור. התקן זה מעצים את הדימום ולעתים אף מגביר את כאבי הווסת.

התקן גינהפיקס

התקן תוך רחמי מסוג זה מורכב מחוט פלסטיק באורך שלא עולה על 2 ס"מ אשר עליו מותקנים ארבעה כדורי נחושת. בדומה לסוגים קודמים שצוינו לעיל, התקן זה אינו כולל גוף פלסטיק מרכזי אשר מגרה את דופן הרחם.
יתרונות וחסרונות – היות ולא קיים גוף פלסטיק, הסיכוי שעם התקן זה יהיו פחות דימומים מאשר עם התקן נחושת רגיל הינו גבוה יותר. עם זאת, יש לוודא שהוא אכן מותקן בצורה נכונה על מנת למנוע את פליטתו החוצה. חסרונותיו הם במחירו הגבוה יותר מהתקן נחושת ומירנה, מה גם שהחדרתו והוצאתו כואבים יותר באופן יחסי.

התקן סליל (Essure)

מדובר בהתקן אשר עשוי מסגסוגת מתכת החוסם את תעלות החצוצרה ובכך מונע למעשה את המפגש בין הזרע לביצית.
יתרונות וחסרונות – להתקן זה רמת יעילות גבוהה, אין לו תופעות לוואי, הוא כמעט שאינו מורגש וכך הופך להיות חלק מהרקמה הטבעית של הגוף. עם זאת, מדובר באמצעי מניעה אשר מתחיל לעבוד רק לאחר שלושה חודשים והוא בלתי הפיך ולכן מיועד רק לנשים שסיימו עם שלב הלידות בחייהן.

התקן בלרין (IUB)

התקן תוך רחמי מסוג בלרין הוא המצאה חדשה וישראלית מבית הגניקולוג ד"ר אילן ברעם. ההתקן עשוי מכדורי נחושת קטנטנים אשר מורכבים על חוט גמיש במיוחד. מדובר בהתקן אשר צורתו כדורית ולכן התאמתו לחלל הרחם היא מושלמת.
יתרונות וחסרונות – לצורתו של התקן הבלרין ישנם יתרונות רבים. ראשית, החדרתו קלה יותר ושנית, באמצעותו נמנעת הסכנה של חירור דופן הרחם. כמו כן, ביחס להתקן חסר מסגרת אחוזי הפליטה שלו נמוכים הרבה יותר.

היות וישנם סוגים שונים של התקנים תוך רחמיים ולכל אחד יתרונות וחסרונות מומלץ לפנות לרופא נשים מומחה בתחומו למען מציאת ההתקן הטוב ביותר עבורך.

 
דר. אילן ברעם הנו מומחה בינלאומי בהתקנים תוך רחמיים, וברשותו ניסיון מצטבר של אלפי התקנים תוך רחמיים מכל הסוגים והמינים.


 
לכל שאלה או יעוץ התקשרי עכשיו
058-7751212