מהם יתרונותיו של ההתקן הכדורי?

 
התקן תוך רחמי הוא אביזר רפואי המוחדר לרחם האישה על ידי רופא לצורך מניעת הריון לתקופת זמן של 3-5 שנים. ההתקן יעיל בעיקר במניעת הריון (בדרכים מכאניות, כימיות או הורמונאליות) ובשנים האחרונות המגמה בעולם הרפואי היא להמליץ על השימוש בהתקנים אלו ולהעדיף אותם על פני שימוש בגלולות למניעת הריון – גם בנשים צעירות.
 

התקן תוך רחמי כדורי

 
  • ההתקן התוך רחמי הכדורי – הוא פיתוח ישראלי חדיש, שאושר לשימוש בשנתיים האחרונות. ההתקן בנוי ממסגרת העשויה מניתינול (תיל מתכת ממנו עשויים גם תומכנים לכלי הדם בלב) ועל המסגרת מורכבים 17 כדורי נחושת קטנים. לניתינול יש תכונה של "זיכרון צורני" והוא מתוכנת לשמור על צורה כדורית שקוטרה 15 מ"מ בלבד (לשם השוואה מימדיו של התקן ה T הישן הם 32X36 מ"מ). הצורה הכדורית של ההתקן מאד רכה ואין בה קצוות חדים כלל, והיא נענית בקלות להתכווצויות של הרחם. מבחינת המנגנון למניעת הריון – כדורי הנחושת מפרישים יוני נחושת בדומה להתקנים הישנים והיעילות במניעת הריון זהה להתקנים הקיימים ועומדת על כ 99.5%.
 

יתרונותיו של ההתקן הכדורי

 
הרחם הוא איבר תלת מימדי. הכנסת ההתקן הכדורי לתוכו מתבצעת באמצעות צינורית פלסטית דקיקה (קוטר הצינורית קטן ב 30% מהצינוריות של שאר ההתקנים והוא הקטן ביותר בעולם) אשר מקלה על החדרת ההתקן. בעת שחרור ההתקן בחלל הרחם הוא מקבל צורה כדורית אשר מתוכנתת בזיכרון הצורני שלו. מאחר שלכדור יש צורה סימטרית מושלמת ואין בו קצוות חדים, המנח של ההתקן בתוך חלל הרחם יהיה תמיד מושלם. בניגוד להתקני T שאינם סימטריים ויכולים לשכב בתוך החלל על הצד או אפילו הפוך – וקצוותיהם החדים נתקעים בקירות הרחם ופוצעים אותו וגורמים לכאבים ודימום,
ההתקן הכדורי הוא סימטרי (כלומר לא משנה אם הוא "הפוך" או "על צד") וההתייחסות שלו אל הרחם היא זהה מכל כיוון. בנוסף- מאחר שההתקן הכדורי רך ונעדר קצוות חדים – הוא אינו דוקר את קירות הרחם ואינו מתנגד להתכווצויות הרחם אלא נענה להם בהתכווצות. השימוש בהתקן הכדורי תורם ישירות לירידה בכאבים ולכן גם לשיפור ניכר באיכות החיים של המשתמשות בו
 

התקן תוך רחמי הוא תשובה טובה למניעת הריון, אך התקן כדורי הוא תשובה אף טובה יותר

 
התקן תוך רחמי באופן כללי, חוזר ותופס מקום מרכזי בארסנל האפשרויות למניעת הריון. התקן זה הוא חידוש הייטק ישראלי פורץ דרך המשמעותי ביותר בתחום התקנים למניעת הריון ב 25 השנה האחרונות. אם אתן חושבות שהתקן שכזה הוא פתרון נכון עבורכן, מומלץ ביותר להציע בפני רופא הנשים שלכן את הנושא של התקן תוך רחמי כדורי, ולהתייעץ בנוגע להתאמה שלו ספציפית אליכן.
 

ד"ר אילן ברעם הוא גיניקולוג מומחה וממציא ההתקן התוך רחמי הכדורי, המסייע במניעת הריון.

 
 
לכל שאלה או יעוץ התקשרי עכשיו
058-7751212