התקן תוך רחמי- שאלות ותשובות

 
 

מה הוא בכלל התקן תוך רחמי?


 
התקן תוך רחמי הוא אמצעי מניעה שמוחדר דרך הנרתיק לרחם האישה ומונע את כניסתה להיריון. ההתקן התוך רחמי יכול להיות ברחם בין 3 עד 5 שנים, משתנה לפי סוג ההתקן. ההתקן מוחדר על ידי רופא מוסמך בלבד.

 

מי יכולה להשתמש בהתקן תוך רחמי ועד כמה הוא יעיל?


 
בהתקן תוך רחמי יכולה להשתמש כל אישה לפי התייעצות עם רופא. מאחר שההתקן התוך רחמי אינו מכיל הורמונים הוא יתאים במיוחד לשימוש בנשים אשר אינן רוצות כל התערבות הורמונלית בגופן ועדיין מעוניינות באמצעי מניעה יעיל וטוב. היתרון של התקן תוך רחמי הוא שאינו תלוי בצורך לזכור, מהרגע שהוחדר לרחם הוא יעיל מיידית למשך 5 שנים ואינו מצריך התעסקות יומיומית כמו גלולות. השימוש בהתקן מתאים גם לנשים עם בעיות קרישיות שאינן יכולות ליטול גלולות, ונשים מעשנות. התקן תוך רחמי הוא אחד מאמצעי המניעה הטובים והיעילים ביותר, יעילות במניעת הריון כ 99.5%.

 

איזה סוגי התקנים תוך רחמיים קיימים?

 
  • התקנים תוך רחמיים ללא הורמונים – צורתם לרוב היא האות T, והם עשויים ממסגרת פלסטיק ועליה סליל או שרוול נחושת. התקנים אלה מדכאים את תנועת הזרע ועל ידי כך מצמצמים את הסיכויים להפריה של הביצית.
  • התקן כדורי תלת מימדי העשוי מחומר בשם ניתינול ונושא עליו כדוריות נחושת, גם מנגנון הפעולה שלו איננו הורמונלי ואולם המבנה הכדורי שלו מתאים יותר לחלל הרחם
  • התקנים תוך רחמיים המפרישים הורמון – צורתם גם היא כצורת האות T, ועליה מורכב מיכל קטן אשר מפריש לרחם הורמון בשם פרוגסטרון, אשר תפקידו לדכא את צמיחתה של הרירית ברחם האישה ועל ידי כך למנוע קליטת הריון.

 

האם התקן תוך רחמי הוא הפיך ואוכל להוציא אותו כשארצה, האם זה כואב והאם הוא יפגע לי בפוריות?


 
השימוש בהתקן תוך רחמי הוא לחלוטין הפיך וניתן להוציא אותו בכל עת. בנוסף, החזרה לפוריות היא מיידית ואיננה נפגעת. את ההתקן מוציא רופא מוסמך והוא עושה זאת ע"י משיכת חוט המחובר להתקן ומונח על צואר הרחם. במקרים בהם אין חוט, הרופא יוציא את ההתקן בקלות ע"י שימוש במיכשור מתאים. הוצאת ההתקן איננה כרוכה בכאב.

 

מדוע התקן תוך רחמי עדיף על שימוש בקונדום או לקיחת גלולות?

 
  • קונדום וגלולות שניהם אמצעים לא קבועים ולכן קל לשכוח להשתמש בהם. אמנם השימוש נראה פשוט וקל, אך שימוש בקונדום פוגע בד"כ ביכולת להנאה ושיעור מניעת ההריון עמו נמוכה משמעותית בהשוואה לשימוש בהתקן תוך רחמי. לגבי הגלולות החסרון המשמעותי הוא התעסקות מתמדת יומיומית וסדר יום עמוס עלול לגרום לשיכחה בלקיחת גלולות - דבר שקורה לנשים רבות.
  • התקן תוך רחמי מצריך התקנה חד פעמית, ומבחינה כלכלית משתלם יותר.
  • גלולות עלולות לגרום לתופעות לוואי הורמונליות, וכן לבעיות בקרישת דם.

 

כיצד אדע איזה סוג התקן מתאים לי?

 
תוכלי להתייעץ עם הרופא שלך ולקבל פרטים על ההתקנים השונים יעילותם, טווח הזמן של פעילותם והתאמה אישית של ההתקן. הרופא יספר גם על תופעות הלוואי השונות ועל כל מה שכולל התהליך ההתקנה.
 

שאלות ותשובות

 
לכל שאלה או יעוץ התקשרי עכשיו
058-7751212