התקן תוך רחמי כדורי

ד"ר אילן ברעם הוא ממציא ההתקן התוך רחמי הכדורי, המוכר גם בשם IUB) Intra Uterine Ball). ההתקן נקרא על שם צורתו שמזכירה כדור, ובישראל הוא גם נקרא "בלרין".

התקן תוך רחמי וכדורי - יעיל במניעת היריון

לרוב ההתקנים למניעת היריון הקיימים בעולם יש צורה של האות T או ואריאציה דומה. ואולם כל ההתקנים הם בעצם דו-מימדיים ושטוחים. כאשר הם מוכנסים לרחם – שהוא איבר תלת מימדי ובעל חלל – יש יותר סיכוי שההתקן "ישכב" עקום או הפוך בתוך הרחם, מאשר "ישב" בצורה מדויקת דווקא במקום אחד מסוים.

כדי לפתור את הבעיה הזו, הומצא ה – IUB התקן תוך רחמי שצורתו כדורית שלמה, שהתאמתו בתוך חלל תלת מימדי היא מושלמת. זאת מאחר ולכדור יש צורה סימטרית מושלמת – גם אם הוא ישר גם הוא על צידו וגם אם הוא הפוך – כדור הוא כדור.

התקן תוך רחמי כדורי – בטוח, מונע התכווצויות, כאבים ודימומים

מסתבר שבמקרים שבהם נשים שנשאו התקני T, אשר הודגמו כיושבים "נכון" בתוך הרחם באמצעות מכשיר אולטרה-סאונד, התגלו בהיסטרוסקופיות (הכנסת מצלמה עם סיב אופטי), כי בכ 30%-15% מהמקרים ההתקן "ישב" עקום או הפוך בחלל.

כמו כן, במקרים הללו, קצוותיו החדים של ההתקן היו תקועים בתוך קיר הרחם וגרמו להתכווצויות, לכאבים ולדימומים קשים לנשים שנשאו אותם.

למבנה הכדורי יש יתרונות רבים:

החדרת התקן ה- IUB לתוך הרחם מתבצעת באמצעות צינורית פלסטית – בדומה להתקנת התקנים אחרים – אולם ישנם כמה יתרונות הנובעים מהמבנה המכני של ההתקן:

  • החדרה יותר קלה של ההתקן – קוטר הצינורית הוא הקטן בעולם, 3.2 מ"מ. לעומתו, ההתקן ההורמונלי שמיועד לנערות מוחדר עם צינורית שקוטרה 3.8 מ"מ. חשיבות הקוטר הוא בהחדרה פחות מכאיבה לאישה ויתר קלות לרופא בעת ההחדרה.
  • נמנעת הסכנה של חירור דופן הרחם – בעת יציאת ההתקן מתוך צינורית ההחדרה לתוך הרחם, התנועה שלו היא בתנועת רוורס, כלומר ההתקן איננו "נתקע" בקיר הרחם אלא משוחרר ישירות לתוך החלל. באופן זה נמנעת הסכנה של חירור דופן הרחם ונפילה של ההתקן לחלל הבטן. (תמונה א'). חשוב לדעת כי חירור מלא של דופן הרחם ונפילת ההתקן לבטו היא תופעה שקורית בשכיחות של 1-2:1000, ואולם חירור חלקי ותקיעה של חלקים מהתקני T לתוך דופן הרחם היא תופעה שכיחה למדי. תנועת הרוורס של ה- IUB וכן ההתכדרות שלו לצורה של כדור רך והעדר קצוות חדים – מורידים לסיכוי אפסי את התופעות הללו.
  • הסיכוי לפליטת התקן בלתי רצונית הוא משמעותית נמוך יותר – הרחם יכול לפלוט כל דבר, בל נשכח שתינוק במשקל 3 ק"ג יכול לצאת מן הרחם. הקוטר החיצוני של התקן ה- IUB כאשר הוא בתוך הרחם הוא כ- 15 מ"מ. לכן הסיכוי שהרחם יפלוט את ההתקן באופן בלתי רצוני הוא נמוך יותר מאשר פליטת התקן T שקוטר הזרוע שלו הוא 2 מ"מ. (תמונה ב').
  • משמעותית פחות כואב בזמן הווסת – התקן ה- IUB הוא קטן ורך ואין לו קצוות חדים המגרים את קירות הרחם ועל כן במהלך וסת גורם לפחות כאבים באופן משמעותי (נתון זה הוכח במחקר קליני כמובהק מבחינה סטטיסטית).

ד"ר ברעם – ממציא ההתקן התוך רחמי הכדורי – IUB

טלפון לייעוץ ולקביעת תור להתקנים חייגי: 03-5115485

מקבלים אתכן בשלוש מרפאות:

רח' סוקולוב 6, הרצליה | רח' אורוגואי 3, קריית היובל, ירושלים  | רח' קיפודן 24, מודיעין
לקביעת מועד להתקנת התקן בלבד התקשרי: 03-5115485

Call Now Button